Dijital Reklam Ajansı | VipotReklam
EnglishTurkish
EnglishTurkish
Dijital Pazarlama (Seo, Sem, B2B, B2C)
Buradasınız: Anasayfa / Ajans Hizmetlerimiz
Dijital Pazarlama (SEO, SEM, B2B, B2C)
Dijital Pazarlama (SEO, SEM, B2B, B2C)

Dijital pazarlama, bir ürün ya da hizmetin dijital teknolojilerin kullanımı vasıtasıyla (Sosyal Medya ve İnternet) üzerinden pazarlanmasına verilen isimdir.

 1. Dijital Pazarlama?
 2. Dijital Pazarlama Nedir?
 3. Dijital Pazarlamanın Önemi?
 4. Pazarlama Türleri?
 5. Nasıl Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturulur?
 6. Dijital Pazarlamanın 7 Etkili Faydası?

DİJİTAL PAZARLAMA

Pazarlamacılar tarafından promosyon mesajları iletmek ve elektronik cihazlar kullanarak tüm müşteri yolculuğunun etkisini ölçmek için kullanılan pazarlamadır. Gerçekte, dijital pazarlama çoğunlukla bilgisayarlarda, telefonlarda, tabletlerde veya diğer cihazlarda görünen pazarlama kampanyalarını ifade etmektedir. Çevrimiçi videolar, görüntülü reklamlar, arama motoru pazarlamacılığı, ücretli sosyal reklamlar ve sosyal medya gönderilerini kapsamaktadır. Dijital pazarlama genellikle dergi reklamcılığı, reklam panoları ve doğrudan posta gibi "geleneksel pazarlama" ile karşılaştırılır. İşin garibi, televizyon çoğunlukla geleneksel pazarlama ile birleştirilir.

Dijital pazarlama stratejileri, mevcut müşterilerle ve ürün ve hizmetlerle ilgilenen kişilerle bağlantı kurmak için sosyal medya, tıklama başına ödeme, arama motoru optimizasyonu ve e-posta pazarlaması gibi çeşitli dijital kanalları kullanabilir. Sonuçta, markanızı oluşturabilir, eşsiz bir müşteri deneyimi sunabilir ve potansiyel müşterileri çekebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Ticari işletmelerde hedef kitleye ulaşmak için internet, sosyal medya platformları ve mobil platformlarda gerçekleştirilen reklam ve tanıtım faaliyetlerinin tanımlanmasıdır. Çoğunlukla marka bilinirliğini artırmak, hedef kitleye ulaşmak, ziyaretçi çekmek ve satışları artırmak için dijital pazarlama faaliyetleri yürütülmektedir.

Pazarlama kampanyanız dijital iletişimi içeriyorsa bu aslında dijital pazarlamadır.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Her tip pazarlama, işletmenizin başarılı olmasına katkı sağlar. Ancak dijital kanalların erişilebilirliği ile dijital pazarlama giderek daha fazla önem kazanıyor. Sadece 2022 Nisan ayında dünya çapında 5 milyar internet kullanıcısı bulunmaktaydı.

Sosyal medyadan yazılı mesajlaşmaya kadar, dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak kitlenizle iletişim kurmanın birden fazla yolu bulunuyor. Ayrıca, dijital pazarlamanın daha düşük maliyeti vardır ve bu da ufak işletmeler için uygun pazarlama yöntemi haline geliyor. 

B2B'ye Karşı B2C Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama stratejileri B2B (işletmeler arasında) ve B2C (işletme ve tüketici arasında) işletmeler için fayda sağlar, fakat en iyi uygulamalar ikisi arasında çok farklıdır. Dijital pazarlamanın B2B ve B2C pazarlama stratejilerinde nasıl çalıştığına  yakından bakalım.

 • B2B müşterilerinin, karar vermeleri daha uzun sürer ve bu yüzden daha uzun satış hunileri edinme eğiliminde olurlar. Bu müşterilerle ilişki kurma stratejisi çok iyi çalışır, ancak B2C müşterileri kısa vadeli tekliflere ve haberlere daha duyarlı olma eğiliminde olular.
 • B2B işlemleri çoğunlukla deneyimli B2B dijital pazarlamacılar tarafından sağlanan mantığa ve kanıtlara dayanır. Müşterilerin satın alımları hakkında kendilerini daha iyi hissetmelerini amaçlayan B2C içeriği daha çok duygusal temellidir.
 • B2B kararları genellikle birden fazla kişiden girdi gerektirir. Bu kararları daha iyi bir şekilde yönlendiren pazarlama materyalleri genellikle paylaşılabilir ve indirilebilir. B2C müşterileri ise markalarıyla birebir ilişki kurmayı tercih etmektedir.

Kuşkusuz tüm kuralların istisnaları vardır. Arabalar ve bilgisayarlar gibi yüksek fiyatlı ürünlere sahip B2C şirketleri daha bilgi verici ve meşru içerik sağlayabilir. Bu nedenle ister B2B ister B2C olsun, dijital pazarlama stratejiniz her daim müşteri tabanınıza odaklanmalıdır.

Mevcut hedef kitlenize bir göz atın ve iyi bilgilendirilmiş, hedeflenmiş bir çevrimiçi pazarlama kampanyası oluşturun. Bu şekilde pazarlama çabalarınız etkili olabilir ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilir.

PAZARLAMA TÜRLERİ

Dijital pazarlama, dijital medya ile etkileşim kurmak için çok fazla uzmanlığa ve fırsata sahiptir. Dijital pazarlama yöntemlerinin bazı örnekleri:

İçerik Pazarlama

Daha önce de belirtildiği gibi, içerik kalitesi optimize edilmiş bir sitenin gerekli bir parçasıdır. Neticede SEO, içerik pazarlamasının önemli bir unsurudur ve hedef kitlenize ilgili ve önemli içerik sunmaya dayalı bir stratejidir.

Her pazarlama yönteminde olduğu gibi, içerik pazarlamasının amacı potansiyel müşterileri içine almaktır. Fakat bu geleneksel reklamcılıktan çok farklıdır. Yazılı şekilde herhangi bir ücret olmadan değer sunmaktadır. Örnek olarak:

 • Blog gönderileri
 • -e-kitaplar
 • Bültenler
 • Videolar
 • Beyaz kağıtlar
 • Bilgi grafikleri

İçerik pazarlaması oldukça önem taşımaktadır. Bunu destekleyecek pek çok sayıda istatistikler vardır;

Tüketicilerin %84’ü işletmelerin keyifli ve yararlı içerik üretmesini bekliyor.

En aşağı 5.000 çalışana sahip işletmeler günlük %62 içerik üretebiliyor.

Pazarlamacıların %92 ‘si, işletmelerinin içeriğe değer verdiğine inanıyor.

İçerik pazarlaması her ne kadar verimli olsada zordur. İçerik pazarlama yazarlarının, arama motoru sonuçlarında ilk başlarda yer alabilmek için okuyabilmesi, paylaşabilmesi ve daha fazla insanla bağlantı kurabilmesi gerekmektedir. İçeriğiniz alakalıysa, boru hattı altında kuvvetli ilişkiler kurabilirsiniz.

Yazdığınız içeriğin iyi olması için içerik pazarlamasının en iyi uygulamarını takip etmenizi öneririz. Bu, gramer açısından doğru, hatasız, anlaşılması basit, ilgili ve yaratıcı içerik oluşturmaya yardımcı olur.

arama motoru optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO), teknik olarak pazarlamanın kendisinden ziyade bir pazarlama aracıdır. The Balance bunu "web sitelerini arama motorları için çekici kılan sanat ve bilim" olarak tanımlamaktadır.

SEO'nun "sanat ve bilim" kısmı en önemlisidir. SEO bilimdir. Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP) mümkün olduğunca en iyi sıralamaya ulaşmak için farklı faktörleri araştırmanız ve tartmanız gerekir.

Web sitenizi arama motorları için optimize ederken göz önüne alınması gereken en önemli faktörler şunlardır:

-İçeriğin kalitesi

-Kullanıcı etkileşim düzeyi

-Mobil uyumluluğu

-Gelen bağlantı sayısı ve kalitesi

Bu unsurlara ek olarak, web sitenizin bütün arka uç bileşenlerini, teknik SEO'yu optimize etmeniz gerekiyor. Bu URL yapısını, yükleme süresini ve kopuk bağlantıları da kapsıyor. Teknik SEO'nun iyileştirilmesi, arama motorlarının web sitenizi daha iyi taramasına yardımcı olur.

Burada amaç arama motoru sayfasında en üst sayfalarda çıkmaktır. Birden fazla arama motoru olmasına rağmen, çoğunlukla Google tercih edilir.

sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, insanları çevrimiçi tartışmalara katarak trafiği ve marka bilinirliğini artırmak anlamına gelmektedir. Markanızı, ürününüzü, hizmetinizi, kültürünüzü ve çok daha fazlasını tanıtmak için sosyal medya pazarlamasından yararlanabilirsiniz. Artık insanlar zamanlarının çoğunu sosyal medya platformlarında geçiriyor.

Sosyal medya pazarlaması için en meşhur dijital platformlar Facebook, Twitter ve Instagram'dır. Ama LinkedIn ve YouTube da geri planda kalmamıştır. Sonuçta, hedeflerinize ve işiniz için kullandığınız hedef kitleye bağlıdır.

Sosyal medya pazarlaması aktif izleyici katılımı içeriyor. B2C %96 oranla dijital pazarlamacılar için en meşhur içerik ortamı oldu aynı zamanda B2B alanında da zemin kazanıyor. İçerik Pazarlama Enstitüsü  B2B içerik pazarlamacıların %61'inin sosyal medya kullanımlarının arttığını söylüyor.

Sosyal medya pazarlaması, hedef kitlenize ne kadar iyi ulaştığınızı anlamanıza yardımcı olmak için  yerleşik katılım ölçümleri sağlar. Web sitenizdeki paylaşım sayısı, yorum sayısı ve tıklama sayısı gibi hangi etkileşim türünün en anlamlı olduğuna karar verebilirsiniz

Etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanın yolu en iyi uygulamarı takip etmektir. Uygulamalardan bir kaçı şunlardır:

-Çok kaliteli ve ilgi uyandıracak içerik oluşturun

-Yorumları ve soruları yanıtlayın

-Sosyal medya gönderi planı oluşturun

-Doğru vakitte yayınlayın

-Sosyal medya yöneticilerini işe alın

-Hedef kitlenizin hangi sosyal medya kanallarında aktif olduklarını öğrenin

Tıklama Başına Ödeme Pazarlaması

Tıklama başına ödeme ya da PPC, birisi dijital reklamınızı her tıkladığında size ödeme yapan bir dijital pazarlama türüdür. Bu yüzden, çevrimiçi kanallarınızda devamlı olarak hedeflenen reklamları görüntülemek için sabit bir miktar ödemek yerine, sadece kişisel olarak işletilen reklamlar için ödeme yaparsınız. İnsanların reklamınızı ne zaman ve nasıl gördükleri biraz daha karmaşık olur.

PPC türlerinden en çok tercih edileni arama motoru reklamcılığıdır ve Google en meşhur arama motorudur, bu nedenle birçok şirket Google reklamlarını bu maksatla kullanır. Arama motoru sonuç sayfasında (SERP olarak da bilinir) bir nokta bulunduğunda, arama motoru temel olarak bu yeri

hemen bir açık artırma ile doldurur. Algoritma, varolan tüm reklamlara aşağıdakiler de içinde olmak üzere birçok faktöre göre öncelik verir:

-Reklamın kalitesi

-Anahtar kelime uyumluluğu

-Açılış sayfasının kalitesi

-Teklif tutarı

PPC reklamları, birisi belli bir sorguyu aradığında yukarıda bulunan faktörlere dayalı olarak arama motoru sonuç sayfalarında en üst sıraya çıkarılır.

Her bir PPC kampanyası, izleyicilerin bir reklama girdikten sonra tamamlaması gereken bir ya da daha çok hedefli eyleme sahiptir. Bu işlemlere dönüşüm denir ve işlemsel ya da işlem dışı olabilmektedir. Satın almalar dönüşümdür, fakat haber bülteni abonelikleri ve ev ofis aramaları da öyle.

Yerel Reklamcılık

Yerel reklamlar, sınırları belirlenmiş bir şehrin, ülke ya da bölgenin özelliklerini taşıyan ve orada kullanılan reklamlardır. Bu tür reklamcılık faaliyeti, reklamın etkisini artırmayı amaçlayan çift amaçlı bir reklam kampanyasıdır.

Yerel reklamcılık, günümüzün reklamcılıkla ilgili tüketici alaylarına yanıt olarak geliştirildi. Reklamı oluşturup yayınlamak için belli bir maliyeti olduğunu bilen birçok tüketici, reklamın taraflı olduğu sonucuna varır ve bu nedenle onu görmezlikten gelir.

Yerel reklamcılık, bilgi ve eğlence sağlayarak ve tanıtım amaçlı bir şey elde etmeden önce "promosyon" yönünü küçümseyerek bu önyargıyı ortadan kaldırır.

Yerel reklamları her daim açıkça tanımlamak önemlidir. "terfi edilen" ya da "sponsor" gibi kelimeler kullanmalısınız. Bu metrikler gizlendiğinde, okuyucular bunun bir reklam olduğunu anlamadan önce içeriği üzerinde çok zaman harcayabilirler.

Etkileyici Pazarlama

Etkileyici pazarlama, markanızı daha büyük bir pazara tanıtmanın bir yoludur. Etkileyici pazarlama stratejisi yayınları, aktif bir takipçi temeli olan etkileyiciler ya da güvenilir kaynaklar tarafından yönetilir. Birçok durumda, bu etkileyiciler ürününüzü ya da hizmetinizi türlü sosyal medya kanallarında takipçilerine önerecektir. Influencer pazarlama, B2B ve B2C işletmeleri için uygundur. Bununla birlikte, itibarlı etkileyiciler temelde markayı temsil ettiğinden birlikte çalışmak önemlidir. Yanlış etkileyiciler, işletmenize olan tüketici güvenini sarsabilir.

E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama kavramı basittir. Bir reklam mesajı gönderiyorsunuz ve potansiyel müşterilerinizin buna tıklamasını istiyorsunuz. Fakat, yürütme daha karmaşıktır. En başta, e- postanızın arandığından emin olmanız gerekir. Bu, aşağıda bulunan maddeleri yapan bir katılım listeniz olduğu anlamına gelir:

-Hem gövdede hem de konuda içeriğini kişiselleştirir

-Abonenin aldığı e-postanın türünü açıkça belirtir

-Açık bir abonelikten ayrılma seçeneği sunan bir e-posta imzası

-Hem işlemsel hem de tanıtım amaçlı e-postaları entegre eder

Müşteri ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için e-postanın bölümlere ayrılmasını ve planlanmasını sağlayan pazarlama otomasyonu gibi diğer dijital pazarlama tekniklerini dahil ederseniz çok daha iyi olur.

dijital pazarlama ajansi

NASIL DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİSİ OLUŞTURULUR?

Birden fazla ufak işletme ve dijital pazarlamaya yeni başlayanlar için dijital pazarlama zor gelebilir. Fakat markanızın bilinirliğini, katılımını ve satışlarını artırmak için aşağıdaki adımlarla dijital pazarlama stratejisine başlayabilirsiniz.

SMART hedefleri belirleyin

Özellikli, ölçülebilir, ilgili ve vaktinde hedefler belirlemek, rastgele bir pazarlama stratejisi için önem ifade eder. Ulaşmak istediğiniz birçok hedef var olsa da, stratejinizi duraklatmak yerine geleceğe taşıyan hedeflere odaklanmalısınız.

Kitlenizi Tarif Edin

Bir pazarlama kampanyası başlatmadan önce hedef kitlenizi belirlemek iyi bir fikirdir. Kitleler, yaş, cinsiyet, demografi ve satın alma davranışı gibi benzer özelliklere dayalı olarak bir kampanyaya ulaşmak isteyen bir grup insandır. Hedef kitlenizi iyi anlamak, hangi dijital pazarlama kanallarını kullanacağınıza ve kampanyanıza hangi bilgileri dahil edeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bütçe Oluşturun

Bütçeler, istediğiniz sonuçları elde edemeyeceğiniz dijital pazarlama kanallarına çok fazla para harcamak yerine, hedeflerinize verimli bir şekilde para harcamanıza olanak tanır. SMART hedeflerinizi ve bütçenizi oluşturmak için kullandığınız dijital kanalları düşünün.

Pazarlama çabanızı hassaslaştırın

Kampanya sona erdikten sonra nelerin işe yaradığını ve hangi alanların iyileştirilmesi gerektiğini görmek için kampanya verilerinizi analiz edin. Bu, gelecekte çok daha iyi

kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Dijital teknoloji ve yazılımların yardımıyla bu verilere net bir gösterge panosunda erişebilirsiniz. Vipot Reklam Danışmanlık’ın Dijital Pazarlama Analiz Raporu, bütün pazarlama kampanyalarınızı tek bir yerden izlemenize yardımcı olur.

DİJİTAL PAZARLAMANIN 7 FAYDASI

Daha fazla coğrafi erişim

 1. Düşük maliyet
 2. Ölçülebilir sonuçlar
 3. Daha kolay kişiselleştirme
 4. Müşterilerle daha fazla iletişim
 5. Kullanıcıları harekete geçirme
 6. Hızlı sonuç alma

Daha iyi uygulamalar arayışında rakiplerinizden her zaman bir adım önde olmak istiyorsanız, sizinle çalışmaktan memnuniyet duyarız.

 

Be İn Digital