Dijital Reklam Ajansı | VipotReklam
EnglishTurkish
EnglishTurkish
İnstagram Reklam Hizmeti
Buradasınız: Anasayfa / Ajans Hizmetlerimiz
İnstagram Reklam Hizmeti
İnstagram Reklam Hizmeti

300 milyondan fazla bir toplulukla Instagram dünyanın en büyük mobil reklam platformlarından biri haline gelmiştir. Bu gelişme ile işletmeler haberlerini yaratıcı, yüksek kaliteli bir ortamda, etkileşim oranı yüksek bir hedef kitleyle paylaşabilmektedir.

İnstagram'da reklam vermek için hemen reklam uzmanlarımıza ulaşın.

REKLAM ÇALIŞMA ÖRNEKLERİMİZ VE CİRO ARTIŞLARINI ALMAK İÇİN İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.

İnstagram Reklamları Nedir?

İnstagram reklamları, çevrimiçi işletmeler tarafından Instagram'da yayınlanan ücretli video ya da resim gönderileridir. Bunlar direkt olarak markanızın hesabına, seçtiğiniz herhangi bir URL'ye ya da doğrudan mesajlarınıza bağlanabilir. Instagram ve Facebook, Meta Teknolojilerin bir parçası olduğu için Instagram reklamları Facebook Reklam Yöneticisi altında tasarlanabilmektedir.

İnstagram Reklam Türleri Nelerdir?

İnstagram’ın 5 tane reklam türü bulunmaktadır.

 1. Hikaye Reklamları
 2. Keşfet Reklamları
 3. Fotoğraf Reklamları
 4. Video Reklamları
 5. Alışveriş Reklamları
 6. Hikaye Reklamları

     1. Hikaye Reklamları

Instagram hikaye reklamları, kişilerin hikayeleri sırasında tam ekran görüntülenir. Hikaye reklamlarındaki mesaj, izleyicileri alışveriş yapmak veya daha fazla ayrıntı görmek için hikayenin altından yukarı kaydırmaya teşvik eder. Aynı zamanda reklam, video efektleri ekleme, yüz filtreleri, çıkartmalar ve daha fazlası gibi Instagram hikayelerinin tüm özellikleriyle izleyicinin dikkatini çekebilirsiniz.

 1. Keşfet Reklamları

Instagram’da, insanların ilgi alanlarıyla ilgili içerikleri keşfedebilecekleri bir "Keşfet" bölümü vardır. Fakat bu bölümde Instagram Keşfet reklamlarını görmeyeceksiniz. Bunun yerine, sadece kullanıcı Keşfet'ten resimi ya da videoyu açtıktan sonra görüntüler.

 1. Fotoğraf Reklamları

 Reklamınızı net, basit ve dikkat çekici resimlerle tanımlayın.

 1. Video Reklamları

Resim, ses ve hareketin gücüyle fotoğraf reklamlarının etkileyici görsel kalitesinden yararlanın. Ayrıca artık 60 saniyeye kadar uzunluktaki videoları yatay ya da kare formatta paylaşabiliyor.

 1. Alışveriş Reklamları

Instagram ayrıca alışveriş yapılabilir gönderilerinizi reklam olarak tanıtmanıza olanak tanır.

Bu reklamlara dokunan kullanıcılar, Instagram'daki ürün açıklama sayfasına yönlendirilecek. Ardından öne çıkan ürünleri mobil mağazadan satın alabilirler.

İnstagram’da 6 Adımda Reklam Verme

Daha gelişmiş ya da büyük bir reklam seti yayınlayan reklamverenler, reklamlarını Power Editor ya da Facebook'un Pazarlama API'si aracılığıyla yapılandırmayı da seçebilmektedirler. Instagram Partners, birden çok reklam satın alıp yönetmesi, büyük bir topluluğu yönetmesi ve geniş ölçekte içerik sunması gereken işletmeler için de bulunmaktadır.

Bu gönderi için, kullanım kolaylığı ve bu reklamları uygulamanın kendisinde mümkün olandan daha yüksek derecede kişiselleştirme yeteneği sebebiyle sıklıkla tercih edilen yöntem olan Facebook Ad Manager aracılığıyla reklam oluşturmadır. Instagram reklamlarını yapılandırmak fazla karışık olmasa bile dikkat edilmesi gereken birkaç adım mevcuttur.

 1. Facebook’un Reklam Yöneticisine Gidin

Facebook reklam yöneticisine gitmek için, Facebook hesabınıza giriş yapın.

Instagram için belli bir Ad Manager bulunmamaktadır; Instagram reklamları, Facebook reklamları kullanıcı arayüzü aracılığıyla yönetilmektedir.

 1. Pazarlama Hedefinizi Belirleyin

İşin eğlence kısmına gelelim. Kampanya hedefinizi belirleyin. Neyse ki, hedefler açıklayıcı bir şekilde adlandırılmaktadır. Daha çok trafiğe ihtiyacınız varsa eğer, trafik hedefini belirleyin. Marka bilinirliğini arttırmak istiyorsanız, marka bilinirliği hedefini belirleyin.

Göz önünde bulundurulması gereken bir şey, Instagram reklamlarının sadece aşağıdaki hedeflerle çalışıyor olmasıdır:

 • Marka bilinirliği
 • Ulaşmak
 • Trafik
 • Uygulama yüklemeleri
 • Etkileşimler
 • Video görüntülemeleri
 • Dönüşümler
 1. Hedef Kitlenizi Yapılandırın

Hedef kitlenizi belirlediğinize göre, reklamlarınızı doğru kişilerin karşısına çıkarmak için uygun kitleyi hedeflemelisiniz. Doğru insanlara erişmek için Facebook’un demografik özelliğini kullanacaksınız.

Bunu daha öncesinde Facebook reklamları için oluşturduysanız, büyük ihtimalle hazırda oluşturulmuş birkaç hedef kitleniz bulunmaktadır.

Yer: İsterseniz bir ülke, bölge, şehir ya da posta kodu hedefleyebilirsiniz. Ya da isterseniz belirli yerleri hariç tutarak ya da dahil ederek, yer hedeflemeleri ve daha çoğunu yapabilirsiniz.

Yaş: 13 ila 65+ yaş arasındaki aralıkları hedeflemenizi sağlamaktadır.

Cinsiyet: Hepsi, erkekler ya da kadınlar arasında seçim yapabilirsiniz.

Diller: Facebook, hedeflediğiniz dil, hedeflediğiniz konumla ortak değilse bunu boş bırakmanızı önerir.

Demografi: "Ayrıntılı Hedefleme" altında, birkaç alt kategoriye ve bunların altında daha çok alt kategoriye sahip olan demografiyi bulursunuz. Misal, "Demografi" > "Ev" > "Ev Sahipliği" > "Kiracılar"ı hedefleyebilirsiniz.

Bağlantılar: Burada sayfanıza, uygulamanıza ya da etkinliğinize bağlı kişileri hedefleyebilirsiniz.

Özel Hedef Kitle: Özel hedef kitleler, kendi iletişim listenizi yüklemenize olanak tanıyarak, halihazırda satış hattınızda bulunan potansiyel müşterileri ya da daha çok satış yapmak istediğiniz müşterileri hedeflemenize imkan sağlar.

Benzer Hedef Kitle: Özel hedef kitlenizin potansiyelinden faydalanılıyorsa, benzer bir hedef kitle oluşturun. Bu, Instagram'ın diğer hedef kitlelerinizle benzer özelliklere sahip kişileri bulmasını sağlamaktadır.

 1. Yerleşimlerinizi Belirleyin

İdeal demografinizi de belirlediğinize göre, sırada yerleşimlerinizi seçmek bulunuyor. Bir kampanya için hedefiniz sadece Instagram’da reklam göstermek ise bu çok mühimdir. Bu aşamayı göz ardı ederseniz Facebook, reklamlarınızı her iki platformda da görünmesine olanak tanır.

Bu olumsuz bir şey değildir. Fakat Instagram için özel olarak oluşturduğunuz içerikleriniz mevcutsa burada “Yerleşimleri Düzenle”yi seçmeniz gerekir.

Buradan Instagram’ı yerleşim olarak belirleyebilir ve bu reklamların platformun özet akışında ya da hikayeler bölümünde görünüp görünmemesini belirtebilmektesiniz.

 1. Bütçenizi ve Reklam Planınızı Belirleyin

Bütçelerin Facebook, Adwords ve diğer dijital reklam platformlarında nasıl çalıştığını biliyorsanız, bu aşama sizin için fazla zorlayıcı değildir. İlk Instagram reklam kampanyanızı yayınlarken günlük ya da ömür boyu bütçenizi tam olarak nerede belirleyeceğinizi bilmiyorsanız, bu deneme yanılma ve tecrübe ile olmaktadır. Bütçenizin gerektiği gibi tahsis edilmediğini düşündüğünü zaman, kampanyanızı istediğiniz zaman duraklatma ya da durdurma kontrolüne sahip olursunuz.

 1. İnstagram Reklamlarınızı Oluşturun

Artık Instagram reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

Yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra, tanıtmak istediğiniz reklam için aklınızda belirli bir içerik bulunuyordur. Kurulumun bu kısmı, kampanya hedefinize bağlı olarak farklı görünebilir, fakat her daim seçim yapabileceğiniz pek çok reklam türü seçeneğiniz olacaktır.

İnstagram’da Hedefli Reklamların Avantajları

Öncelikli olarak, bir milyardan fazla Instagram kullanıcı bulunmaktadır. Bu epey büyük bir kitledir. İşletmenizin nişi ne olursa olsun, Instagram’da ürünleriniz ya da hizmetlerinizle ilgilenen kişileri her daim bulabilmektesiniz. Aynı zamanda Instagram, kullanıcıları pazarlama içeriğini beğendiği ve görmeyi beklediği için pazarlamacılar için çok iyi bir platformdur.

 1. Marka bilinirliği oluşturur

Instagram, harika kullanıcı veritabanı sebebiyle düşük maliyetle marka bilinirliğinizi arttırmak için çok etkili bir platformdur. Aynı zamanda medya merkezli kişiliği nedeniyle marka varlığınız ile alıcılar arasında bir samimiyet kurabilirsiniz.

Reklamlar ile marka bilinirliğinizi arttırmak biraz sabır isteyen bir iştir. Fakat bu konuda tutarlı olursanız başarısız olma ihtimaliniz yoktur.

 1. Web sitesi trafiğini arttırır

Firmanızın Instagram hesabının Bio bölümüne web sitenizin URL’sini ekleyebilirsiniz. Bu sayede, ilgilenen bir müşteriyi özel platformunuza yönlendirebilirsiniz.

Web sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça, genel web trafiğide o kadar yükselecektir. Google’daki sıralamanızı iyileştirecek ve görünürlüğünüzü daha fazla arttıracaktır.

 1. Düşük maliyetlidir

Instagram’da reklam vermek oldukça düşük maliyetlidir. Misal, kullanılabilir açarların pek çoğuna bir kuruş dahi harcamadan sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda, etkili bir pazarlamacıysanız, amacınız için başka birilerini işe almak zorunda kalmazsınız.

 1. Satışları arttırır

Instagram reklamları, aslında ürünlerinizi internette tanıtmanın en etkili yollarından biridir. Bu yüzden, esasları kusursuz bir şekilde yerine getirirseniz, kurumsal satışlarınız çok hızlı şekilde artacaktır.

 1. Markanızı hikaye yoluyla sergiler

Tam biçim kazanmış bir reklam yüklemenin beraberinde, hikayenize bunun daha kısa ve net halinide ekleyebilmektesiniz. Yalnızca takipçiler tarafından görülebilecek olsa bile, onlar için doğru nicelikte etkileşim de yaratabilmektedir.

 1. Daha iyi hedefleme

Ücretli reklam kullanmaktaysanız, hedef kitlenizi olduğundan çok daha duyarlı bir şekilde hedefleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin aşağıdaki yönleri yakından hedeflemenize yardım edebilir:

 • Konum
 • Demografi
 • Davranışlar gibi

Hedef kitlenizle alakalı ne kadar çok bilgiye sahipseniz, reklamınızı onlara göre kişiselleştirebilirsiniz.

Instagram Reklamları Nerede Yayınlanacak?

Mobil cihazlarda kullanıcının haber kaynağında görüntülenecektir.

İnstagram Reklam Fiyatları Nedir?

Aslına bakılırsa İnstagram reklamcılığının fiyatlandırılmasına gerçek bir cevap bulunmamaktadır. Instagram bütçe açısından oldukça geniş bir platformdur. Sizler reklam bütçenizi ve hedef kitlenizi belirliyorsunuz. Buna göre de potansiyel erişim sayısına ulaşıyorsunuz.

İnstagram Reklamlarını Neden Uzman Kişiler Yapmalıdır?

İnstagram'da reklam vermek için uzmanlarla çalışmanın önemi büyüktür. Uzmanlar İnstagram reklamcılığı konusunda tecrübelidirler. Fakat burada da göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar mevcuttur. Öncelikle belirtmek gerekir ki sosyal medyadaki reklamları yönetmek tek kişi için çok detaylı bir iştir. Başka bir deyişle, Instagram reklamlarını yönetmek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok ayrıntıyı içerir: Reklam içeriği hazırlamak, kimin ve nasıl gösterileceğine karar vermek ve gelen getirileri raporlamak gibi. Bu her zaman tek başına mümkün olmaz. Bu nedenle Instagram reklam yönetimi ile çalışırken reklam hizmeti veren bir dijital ajans ile çalışmak gerekir. En kaliteli Instagram reklam seçenekleri, bilhassa değişken sosyal medya trendleri, algoritmik değişimler ve daha birçok faktör dikkate alınarak bu işin uzmanları tarafından hazırlanmaktadır. Bu yüzden bir Instagram reklam uzmanı ile çalışmak hem fenomen hem de işletme hesaplarına büyük fayda sağlamaktadır. 

Vipot Reklam olarak sizler için;

 • Reklam içeriği hazırlıyoruz.
 • Raporlama yapıyoruz.
 • Reklam yönetim hizmeti sunuyoruz.
 • Markanızın gelişimini takip ederek stratejilerimizi ona göre hazırlıyoruz.
 • Firmanızın satış potansiyeline göre cinsiyet stratejisini belirliyoruz ve Instagram reklamlarını işletiyoruz.
 • Instagram reklamlarınızı istediğiniz yerde yayınlıyoruz.
 • Reklamınızı grafik tasarımcılarımız minimal, çarpıcı ve etkileyici bir şekilde tasarlıyor.
 • Ürün ve hizmetlerinizi kullanıcılara sunmak için yalnızca tek bir görsel veya video değil, reklam stratejinize uygun çok sayıda görsel ve video kullanıyoruz.
 • Çekim ekibimizle birlikte Instagram reklamınız için 60 saniyelik bir video hazırlıyoruz.

Sizlerde İnstagram’da reklam vermek istiyorsanız teklif formu doldurarak ya da bizleri arayarak ulaşabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Be İn Digital